Вікімарафон в Одесі: створюємо вільну енциклопедію разом

e-mail Друк

Ми живемо в епоху інформаційних технологій, коли практично кожна людина на планеті незалежно від віку, професії і країни проживання щодня потребує тієї чи іншої інформації. Зрозуміло, дуже важливо, щоб ця інформація була лаконічною і достовірної, а доступ до неї - необмеженим і безкоштовним. Але хіба таке можливо? І ми з упевненістю відповідаємо - так! Адже мова йде про відому в усьому світі Вікіпедії.

Вікіпедія - це загальнодоступна багатомовна універсальна інтернет-енциклопедія з вільним контентом. Сама назва походить від двох слів wiki ( «вікі» в перекладі з гавайського означає швидко) і encyclopedia ( «енциклопедія»). Головним принципом Вікіпедії є можливість редагування і доповнення її матеріалів самими користувачами. Будучи запущеної в 2001 році, на сьогоднішній день Вікіпедія є найбільшим і найбільш популярним довідником в Інтернеті. Власником сайту є американська некомерційна організація «Фонд Вікімедіа», що має 39 регіональних представництв, серед яких і представництво в Україні.

Щороку громадською організацією «Вікімедіа Україна» проводиться ряд різноманітних заходів, спрямованих на популяризацію співпраці з освітніми установами України. Цього року українська Вікіпедія зазначила свою 13-річницю. 28-30 січня пройшов Всеукраїнський Вікімарафон, до якого вперше за ці роки приєдналася Одеса.

Національний університет «Одеська юридична академія» давно зарекомендував себе центром проведення різноманітних наукових та освітніх заходів. Ось і цього разу зустріч, присвячена освітній програмі Вікіпедії, пройшла в стінах НУ «ОЮА» на базі Наукової бібліотеки університету. На заході були присутні студенти одеських вузів, досвідчені вікіпедисти, які прийшли поділитися своїми знаннями з тими, хто тільки починає відкривати для себе Вікіпедію, а також представники регіональних ЗМІ.

Організатором заходу в Юракадемії виступила Наукова бібліотека університету. Як розповіла активістка Одеського Вікімарафона завідуюча сектором інформації та сприяння активністю публікацій вчених Надія Зубченко, підготовка до цього заходу зайняла не один день, проте отриманий результат перевершив всі очікування. «У цьому році Одеса вперше бере участь у всеукраїнському Вікімарафоне і ми дуже серйозно готувалися до проведення цього заходу - зв'язувалися з представниками громадської організації« Вікімедіа Україна », детально продумували програму і, власне, розсилали запрошення на зустріч. Важливо відзначити, що нас всебічно підтримувало керівництво університету і особисто його президент Сергій Васильович Ківалов. Саме завдяки його підтримці науковій бібліотеці вдалося реалізувати так багато важливих і цікавих освітніх проектів», - зазначила Надія Зубченко.

Перед присутніми з доповіддю виступив досвідчений вікіпедисти, співробітник науково-дослідної частини Національного університету «Одеська юридична академія» Юрій Батан. Свою активність в Вікіпедії він почав ще з 11 класу школи і за ось уже 7 років створив 291 сторінку, 101 статтю і вніс понад 7 тисяч правок в українській, російській, англійській та інших версіях Вікіпедії, має статус патрульного в українській і російській її сегменті.

«Освітня програма Вікіпедії в останні роки набула дуже широкого поширення у всьому світі. Найбільш важливою складовою даної освітньої програми є заміна написання рефератів, курсових робіт і інших традиційних письмових робіт написанням або редагування статей на відповідні теми в Вікіпедії. Це дозволить збільшити якість самостійної роботи студента і стимулювати його пізнавальні навички, адже на відміну від курсової роботи або реферату, яку перевіряє тільки викладач, стаття у Вікіпедії стає надбанням громадськості, а тому вимагає більшої відповідальності і професіоналізму », - розповів Юрій Батан.

Також до заходу приєднався представник «Вікімедіа Україна» Анатолій Луцюк.

«Крім щорічного Вікімарафона громадська організація «Вікімедіа Україна» проводить безліч різних освітніх заходів. Не так давно пройшов конкурс під назвою: «Вікі любить пам'ятки» та дуже багато користувачів Вікіпедії відгукнулося на наш заклик надсилати фотографії пам'ятників своїх населених пунктів. Також ми з групою студентів їздили по Буджаку - фотографували і збирали факти про села та селища Одеської області, інформації про які ще немає в Вікіпедії. Студенти охоче беруть участь в подібних заходах, адже для них дуже важливо внести власний внесок у розвиток української Вікіпедії », - підкреслив Анатолій Луцюк.

Протягом дня студенти під досвідченим керівництвом наставників-вікіпедистів писали і редагували свої перші статті для самого популярного інтернет-довідника на планеті. Завдяки активності студентів одеської Юракадемії своя сторінка на Вікіпедії з'явилася і у факультету психології, політології та соціології НУ «ОЮА». Ну а під кінець учасники Вікімарафона отримали заохочувальні призи - сувеніри від громадської організації «Вікімедіа Україна».

Новини університету Вікімарафон в Одесі: створюємо вільну енциклопедію разом