e-mail Друк

У сучасному світі наявність вищої освіти і професійних компетентностей є однією з головних переваг на шляху побудови успішної кар'єри і завоювання високого становища у суспільстві. Однак, у зв'язку з тенденцією щорічного збільшення кількості університетів та їх філій а також комерціалізації вищої освіти, часом буває дуже складно визначитися з тим, до якого саме університету поступати вчитися. Допомогти випускникам шкіл визначитися з вибором вищого навчального закладу покликані різні всеукраїнські та міжнародні рейтинги університетів. Однак, наскільки правдивими вони є і чи завжди варто їм вірити під час вибору вишу для вступу? На ці та інші питання у рамках методичного семінару відповів провідний експерт у галузі університетської освіти, заступник голови Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Сергій Курбатов. Даний семінар був організований на базі Національного університету «Одеська юридична академія».

У ході зустрічі Сергій Курбатов розповів присутніми про основні моменти історії виникнення рейтингів університетів і ключові показники оцінки діяльності університетів. Виявляється, перший офіційний рейтинг вищих навчальних закладів виник відносно нещодавно - у 1987 році у США. Дуже цікава історія його створення - вперше даний рейтинг був опублікований в американському журналі US News and World Report, внаслідок чого популярність даного журналу відразу ж зросла. Якщо говорити про перший міжнародний рейтингу вишів, то ним став  Шанхайський рейтинг, що з'явився у 2003 році.  Згідно з ним головним визначальним критерієм є кількість лауреатів Нобелівської премії та інших міжнародних премій у сфері науки серед випускників та викладачів університету, а також індекс цитованості вчених. Що ж стосується українських рейтингів вишів, то першим з них став рейтинг «Софія Київська» у 2000 році, а на даний момент найавторитетнішим вітчизняним рейтингом є «Топ-200 університетів України».

Розповідаючи про призначення рейтингів університетів у сучасному світі, Сергій Курбатов процитував відомого міжнародного експерта у сфері вищої освіти Філіпа Альбаха: «Якби рейтингів університетів не існувало б, хтось рано чи пізно все одно придумав би їх, адже поява рейтингів - це закономірний результат масового характеру вищої освіти і її комерціалізації, а також високого рівня конкуренції університетів у всьому світі».

У сучасному глобалізованому світі дуже важливим аспектом якості освіти в будь-якому університеті є рівень висвітлення її діяльності у всесвітній мережі Інтернет. Оцінкою цього показника діяльності вишів займається міжнародний рейтинг Webometrics, створений у 2004 році при Національній дослідницькій раді Іспанії. У минулому році  Національний університет «Одеська юридична академія» став єдиним юридичним вишом України, що посідає лідируючі позиції в цьому престижному міжнародному рейтингу. Крім того, зовсім нещодавно три наукових журнали, засновником яких є НУ «ОЮА» увійшли до міжнародної наукометричної бази Index Copernicus.

Раніше Рада Ректорів Європи присудила Національному університету «Одеська юридична академія» нагороду в номінації «Європейська якість». Також виш був удостоєний почесного звання «Лідер міжнародної діяльності» у рамках III Міжнародної виставки «Сучасні навчальні заклади - 2012». В кінці 2016 року університет був визнаний "Лідером у сфері вищої освіти" за версією рейтингу Народне визнання.

test
Новини університету У НУ «ОЮА» пройшов методичний семінар на тему «Світові рейтинги як альтернативний спосіб оцінки якості освіти»