У НУ «ОЮА» відзначили 25-річчя українського нотаріату

У НУ «ОЮА» відзначили 25-річчя українського нотаріату

e-mail Друк

2 вересня 2018 року нотаріальне співтовариство України відзначає 25-річчя прийняття Закону України «Про нотаріат», що ознаменувало народження в 1993 році Українського нотаріату. І саме цей день в 2010 році був офіційно встановлений Днем нотаріату України.
З нагоди ювілейної дати в актовій залі Національного університету «Одеська юридична академія» пройшов святковий захід, в якому взяли участь більше двохсот представників цієї славної професії.

Гостей святкового заходу в холі НУ «ОЮА» зустріла підготовлена напередодні невелика ретроспективна експозиція, в якій були представлені зразки інструментів нотаріальної діяльності минулих днів. Прес-пап'є, рахунки, старовинна друкарська машинка «Ундервуд», зразки документів на гербовому папері минулих років, кришталеві чорнильниці і пір'яні ручки - всі ці предмети побутування і функціонування нотаріусів, нагадували про шлях, пройдений за період з кінця 18-го століття, коли було покладено початок історії Одеського нотаріату, і до 30-х років минулого століття.

У наші дні, коли знаряддям нотаріуса є комп'ютери, мобільні телефони та інші високотехнологічні гаджети, в Одеській області працює чотири сотні нотаріусів, сімдесят з яких є державними. Сьогодні нотаріуси виконують важливу роль в житті суспільства і кожного громадянина України, будучи природним захисником прав людини, оскільки надають незалежну і неупереджену юридичну допомогу на принципах рівності, законності і справедливості.

Важко уявити собі життя без нотаріуса. Кожна людина хоч раз у житті стає клієнтом нотаріуса, а більшість з нас вдаються до послуг цих фахівців багато разів і з різних приводів. І, як показує практика, українські нотаріуси виконують цю місію з честю і гідністю.
Вибір місця проведення святкового заходу - далеко не випадковий і обумовлений багатьма причинами. Одна з них - постійна взаємодія керівництва і викладацького складу НУ «ОЮА» з нотаріатом України.

В університеті проводиться дуже багато наукових досліджень, присвячених проблемам правового регулювання нотаріальної діяльності, тут готується нове покоління молодих юристів, і дуже важливо давати їм не лише теоретичні знання, а й підкріплювати їх практичним досвідом. Тому на базі університету проводиться школа юного нотаріуса, в рамках якої з нашими студентами працюють провідні нотаріуси Одеси. Ці майстер-класи не тільки дають молодим людям практичні навички рішення нотаріальних завдань і роботи з документами, а й дозволяють визначитися з вибором: чи хочуть вони стати нотаріусами або віддадуть перевагу адвокатському, суддівському або прокурорському напрямкам,
 - розповідає проректор НУ «ОЮА» з наукової роботи, доцент кафедри права інтелектуальної власності та корпоративних прав Галина Ульянова.
Протягом багатьох років Національний університет «Одеська юридична академія» здійснює підготовку висококваліфікованих юристів, які успішно працевлаштовуються в державних і приватних нотаріальних конторах. З метою розвитку даного напрямку на базі університету стартував унікальний проект спільно з науково-практичної колегією Одеського нотаріального клубу. Про цей важливий волонтерський проект, який стартував в Одесі в лютому 2017 року, під патронатом Сергія Васильовича Ківалова, розповіла заступник Голови Комісії Нотаріальної палати України з аналітичного і методичного забезпечення нотаріальної діяльності Вікторія Орзіх:

Волонтерський проект співпраці Національного університету «Одеська юридична академія» та Одеського нотаріального клубу унікальний і не має аналогів в Україні. В рамках цієї співпраці практикуючими нотаріусами - членами Одеського нотаріального клубу на постійній основі проводяться щотижневі безкоштовні юридичні консультації на базі Юридичної клініки НУ «ОЮА», здійснюються публікації науково-практичних статей в друкованих виданнях університету. За період існування проекту - з лютого 2017 року - безкоштовну правову допомогу членів колегії отримали понад 600 жителів Одеси і області, за що отримано безліч подяк від наших земляків.
В рамках даного проекту провідні нотаріуси міста і області проводять семінари-практикуми в форматі ділових та імітаційних ігор для студентів факультету цивільної та господарської юстиції НУ «Одеська юридична академія», щоб скоротити розрив між теорією і практикою:

Також в рамках співпраці з висококваліфікованими практикуючими нотаріусами-членами колегії Одеського нотаріального клубу на базі університету проведено 18 безкоштовних тематичних семінарів-практикумів для студентів Юракадемії, студентів-консультантів Юридичної клініки, практикуючих нотаріусів та інших представників юридичної професії Одеси і Одеської області,
 - повідомив Юрій Орзіх, нотаріус, кандидат юридичних наук, член знаменитої юридичної династії Орзіх.

Крім того, університет підписав договір про співпрацю з Інститутом права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України та вже зовсім скоро на базі НУ «ОЮА» відкриється методичний кабінет Інституту, де будуть створені всі умови для підвищення кваліфікації представників багатьох юридичних професій, в тому числі, державних і приватних нотаріусів.
Під час заходу обговорювалися не тільки досягнення в області нотаріальної діяльності, а й проблеми, які об'єднують нотаріусів і тих, хто звертається до них за допомогою.

Сьогодні, на мій погляд, важливе завдання нотаріату - забезпечити можливість для громадян безперешкодне спілкування та отримання необхідної допомоги від нотаріуса. Тут має, звичайно, значення, вартість послуг. Для громадян ця допомога повинна бути доступною. Держава повинна подбати, яким чином перекласти тягар витрат з громадян на себе. Сьогодні адвокати і нотаріуси обкладені непомірними податками, і природно, це призвело до подорожчання їх послуг. А найголовніше, щоб було законодавство про нотаріат, яке б максимально спрощувало всі процедури вчинення нотаріальних дій, щоб громадяни могли отримувати кваліфіковану допомогу, не витрачаючи зайвого часу. Цілком природно, що сьогоднішній захід проводиться тут, в стінах Юракадемії, оскільки нотаріус - професія юридична. До того ж в навчальному комплексі Юракадемії чудові умови, місткий розкішний актовий зал з чудовою акустикою. Ми вдячні Сергію Ківалову за те, що він приймає нас сьогодні,
 - поділився глава Ради адвокатів Одеської області Йосип Бронз.

Нотаріуси завжди були найбільш відповідальними, самими довіреними і високоморальними супутниками нашого соціального життя. Діяльність нотаріусів дуже важлива, і ми раді наданій можливості під склепіннями Одеської юридичної академії привітати і нагородити своїх колег. Юракадемія регулярно допомагає Управлінню юстиції в проведенні наших заходів. Так, нещодавно ми відзначали тут сторіччя української юстиції, тут відкриті курси приватних виконавців. Безліч випускників академії є співробітниками не тільки відомств Міністерства юстиції, безпосередньо Головного територіального управління юстиції, але також це майбутні адвокати, нотаріуси та судові виконавці, так що взаємодія з Національним університетом «Одеська юридична академія» у нас безперервна та плідна,
 - сказав перший заступник начальника Головного територіального управління юстиції в Одеській області Віктор Іваницький.

Заключний акорд заходу пролунав в мажорній, радісній тональності: голова Нотаріальної палати України в Одеській області Левенець Тетяна Пилипівна висловила найкращі побажання на адресу колег.
25 років - це чверть століття, і я вітаю всіх нотаріусів України, а також всіх тих, хто складає життя нотаріату - це і консультанти, і помічники, і секретарі - всі нотаріальні спільноти я вітаю з професійним святом і з ювілеєм нотаріату України. Хочу побажати всім здоров'я, добра, миру, любові, благополуччя, радості від життя і успіху в роботі,
 - сказала Тетяна Пилипівна.

Більше 70 державних і приватних нотаріусів Одеси і Одеської області, які працюють протягом багатьох років для блага і розвитку своєї професії, були відзначені почесними грамотами та відзнаками від керівництва за багаторічну працю і високий професіоналізм.

Новини університету У НУ «ОЮА» відзначили 25-річчя українського нотаріату