e-mail Друк

Президент Національного університету «Одеська юридична академія» Сергій Васильович Ківалов не раз підкреслював важливість практичної складової професії юриста та правознавця. Завдяки ініціативі Сергія Васильовича в НУ «ОЮА» регулярно приїжджають і проводять зустрічі зі студентами представники різних державних і міжнародних органів.

Так, 6 лютого 2019 року Національний університет «Одеська юридична академія» відвідав Перший секретар посольства Держави Ізраїль в Молдові - Дмитро Курс. Біографія дипломата дійсно вражає - магістратура з відзнакою в університеті Бар-Ілан в Ізраїлі, там же захист кандидатської дисертації на тему «Ідеологічні та політичні течії і їх вплив на дизайн і реалізацію російської зовнішньої політики в 2000-і роки». Він отримав десятки грантів і стипендій, приймав участь в обміні студентів між Європейським союзом і Ізраїльським державою. Автор найбільш обговорюваних наукових публікацій. Зовсім не дивно, що зустрічі з ним студенти НУ «ОЮА» чекали більше ніж початку занять.

Темою лекції стала "Конституція, якої немає. Захист свободи слова в Ізраїлі".

Дана лекція була цікава студентам не тільки в призмі конституційного права, а також і наявністю пізнавальної частини. Перш за все лектор почав свою доповідь з роз'яснень державного підвалини Ізраїлю. Як відомо, ця держава не має конституції в такому вигляді, в якому ми звикли її бачити. Неписана конституція Ізраїлю заснована на Декларації незалежності, основних законах Ізраїлю, судових прецедентах і принципах, закладених в культурі і релігійній спадщині єврейського народу.

Відповідно до Декларації незалежності, Ізраїль повинен був прийняти конституцію незабаром після проголошення держави. Але і війна за незалежність, і тривалі дебати не дозволили цього Кнесету (законодавчої гілки влади).

«Як ми знаємо є цінності основоположні у всього суспільства. Але коли немає загального консенсусу і тих цінностей, які б приймалися кожним свідомим громадянином - це може бути небезпечно », - пояснив Дмитро.

Зустріч не була проведена в форматі класичної лекції, скоріше це був двосторонній діалог. Дмитро також підняв питання про одну з основних категорій політології та соціології - «Розкол суспільства». Студенти впевнено відповіли замість лектора на питання про лінії громадського розколу, чим здивували і порадували дипломата. Але лектор вважав за свій обов'язок поглибити ці знання, прикріпивши практику і безліч прикладів.

Також, Перший секретар посольства Держави Ізраїль в Молдові проаналізував причини неприйняття формальної Конституції в Ізраїлі, ознайомив студентів з вищим органом судової влади в Ізраїлі - Бейт Дін Гаволе-Цедек (БАГАЦ).

«Шановною людиною Ізраїлю є Шимон Агранат - один з батьків-засновників, котрі заклали підвалини верховенства права, свободи слова і незалежності судової влади в державі Ізраїль. І якщо в Сполучених Штатах імена батьків-засновників повторюють із захопленням і ностальгією через їх авторство писаної конституції, то наші «батьки-засновники» - за винятком державних діячів, які стояли біля штурвала - це, мабуть, ті, хто заклав основи прав громадянина в нашій неписаної конституції», - підкреслив Дмитро.

Багато було сказано про свободу слова в Ізраїлі. Головна теза - в демократії тільки пряма і безпосередня загроза виправдовує обмеження свободи слова.

Після закінчення лекції студенти мали змогу поставити свої запитання по темі, а також уточнити і зміцнити отримали ними знання в ході лекції.

Адже основна мета даних зустрічей - допомога студентам у визначенні свого майбутнього життєвого шляху, а також підняття найбільш дискусійних тем, щоб розвинути у студентів критичне мислення і зробити їх більш обізнаними в різних областях знань.

Новини університету Лекція Першого секретаря посольства Держави Ізраїль в Молдові Дмитра Курса для студентів НУ «ОЮА»