Руслан Сауляк про державну службу, співпраці з вищими навчальними закладами та перспективи для молодих фахівців

Руслан Сауляк про державну службу, співпраці з вищими навчальними закладами та перспективи для молодих фахівців

e-mail Друк

Уже не перший рік в нашій країні проходить реформа державної служби, однією з програмних цілей якої є оновлення державного апарату і залучення на держслужбу молодих кваліфікованих фахівців. Цю мету цілком заслужено можна назвати найважливішою серед інших, як мінімум тому, що саме вона покликана забезпечити багато інших цілей даної амбітної реформи всеукраїнського масштабу, такі як повсюдне впровадження електронних сервісів для підвищення якості адміністративних послуг та скорочення термінів на їх виконання, зменшення кількості бюрократичних процедур, зниження рівня корупційних ризиків, а також в цілому створення більш ефективного апарату державних чиновників. Але ж для виконання перерахованих вище, не побоюся цього слова, епохальних завдань щодо переформатування української державної служби недостатньо бути просто молодим фахівцем, необхідно бути справжнім професіоналом своєї справи. Як проходить процес поповнення молодими кадрами і наскільки він ефективний, чим компенсується недолік професійного досвіду і чому так важлива співпраця з установами вищої освіти, які конкретно кроки необхідно пройти для успішного працевлаштування на держслужбу - на ці та інші питання ми намагалися знайти відповідь в інтерв'ю з начальником Головного територіального управління юстиції в Одеській області Русланом Сауляком.

Питання: Добрий день, Руслане Володимировичу! Реформа державної служби одним зі своїх постулатів проголосила оновлення державного апарату і залучення на роботу в ньому молодих кадрів. Головне територіальне управління юстиції в Одеській області охоплює досить великий пласт фахівців, що працюють в самих різних державних установах - співробітників відділів державної реєстрації актів цивільного стану - так званих РАЦСів, співробітників Державної виконавчої служби, державних нотаріусів, державних реєстраторів, фахівців, що надають первинну правову допомогу - сфери насправді істотно відрізняються. Тому відразу виникає питання: чи має місце омолодження кадрів в довіреному Вами відомстві?

- Дякую за запитання, дійсно, найважливіший пункт реформи про омолодження державного апарату отримав очікуваний відгук - останнім часом все більша кількість молодих людей, які недавно закінчили заклади вищої освіти, вирішує пов'язати свою подальшу професійну діяльність з роботою на державній службі. І я вважаю це одним головних досягнень реформи державної служби. Якщо брати Головне територіальне управління юстиції в Одеській області, можу з повною впевненістю сказати, що тут також проявляється загальновизнана по країні тенденція - молоді фахівці, котрі щойно отримали дипломи, вибирають наше відомство своїм першим місцем роботи, причому це не тільки претенденти, які мають ступінь магістра , як Ви знаєте, для роботи на державній службі на сьогоднішній день досить і диплома бакалавра, звичайно якщо мова не йде про керівну посаду. І на мій погляд, це правильно, що маючи ступінь бакалавра, випускник університету вже може почати повноцінно працювати за фахом, ми з радістю запрошуємо таких претендентів брати участь в конкурсах на заміщення вакантних посад, ну а якщо потім виникне бажання, співробітник може довчитися, отримати ступінь магістра і претендувати на керівні посади.

Питання: Тобто, наскільки я зрозуміла, ряд співробітників Ви приймаєте безпосередньо відразу після закінчення університету, без попереднього професійного досвіду. З одного боку, це дуже добре - у випускників вузів є відмінна можливість у досить молодому віці почати будувати свою професійну кар'єру і розвиватися в обраній спеціальності. Але з іншого боку такий підхід таїть в собі деякі ризики. Зокрема те, що далеко не всі випускники чітко уявляють собі особливості роботи на тій чи іншій посаді, кажучи простою мовою, пропрацювавши деякий час людина може відчути себе не на своєму місці. Як вдається уникати подібних ситуацій?

- Такі ситуації дійсно можливі, більш того, вони мали місце бути раніше і для того, щоб уникнути їх в майбутньому, на базі нашого управління юстиції ми створили можливість проходження стажувань для всіх, хто на даний момент отримує вищу освіту і, хто в майбутньому зацікавлений у нас працювати. Поки що це безкоштовні стажування, тобто стажист не отримує жодної матеріальної винагороди, проте він може спробувати свої сили і попрацювати по черзі в декількох установах, що входять в структуру нашого відомства. І я хочу сказати, що дуже багатьом, хто зараз у нас працює, проходження стажування дійсно допомогло визначитися з вибором своєї майбутньої сфери діяльності - дуже часто буває, що прийшовши до нас, студент каже, що він бачить себе в якійсь певній сфері, а потім після закінчення місяця виявляється, що це зовсім не його, він пробує себе в іншому місці - таких місць може бути два три, більше поки людина точно не визначить, що найбільше відповідає його інтересам, рівню підготовки, очікуванням майбутнього розвитку. Ще раз повторюся, ці стажування безкоштовні, але тим не менше несуть в собі величезну користь - по-перше людина точно визначається з місцем своєї майбутньої роботи, по-друге він отримує важливий практичний досвід, що в потім спростить йому адаптаційний після заняття вакантної посади, ну і по-третє - студент пройде покладену в програмі того або іншого курсу навчання в університеті практику - ми надаємо характеристику і все необхідне для того, щоб стажування у нас була зарахована університетом.

Питання: Проходження стажування під час канікул - це звичайно чудово, але ж для ефективної роботи за фахом потрібні не тільки глибокі фундаментальні знання, але й не менш важливі практичні навички. Зараз багато нарікають на те, що сучасна освіта зовсім не готує до роботи за фахом і що роботодавці змушені в буквальному сенсі слова переучувати нових співробітників, а несе в собі чималі тимчасові витрати. Втім, ця проблема виникла зовсім не зараз, ще від старшого покоління ми знаємо такий вислів, що, приходячи на роботу, ви повинні забути все те, чого нас вчили в університеті. Вирішення цієї можна сказати вічної проблеми - один з викликів сучасності, причому тут вже активно підключається і реформа освіти. А ось яким чином управління юстиції бере участь у вирішенні цієї проблеми вже на даному етапі?

- Перш за все це звичайно ж співпраця з установами вищої освіти, до якого ми відкриті і намагаємося по максимуму його реалізовувати. Однак тут варто відзначити, що необхідна активність і готовність до такої співпраці з боку самих вузів. У нас є відмінний приклад - Національний університет «Одеська юридична академія», з яким у нас підписаний відповідний меморандум про співпрацю. В рамках даного меморандуму проводиться маса всіляких спільних заходів, президент університету Сергій Васильович Ківалов завжди підтримує наші ініціативи, запрошує наших співробітників, мене особисто для проведення лекцій, майстер-класів, де ми дуже детально розповідаємо студентам про діяльність нашого відомства, перспективи побудови в ньому професійної кар'єри, вимогах, необхідних для працевлаштування і знаєте, завжди приємно бачити зацікавленість в очах студентів, то що вони задають багато питань, ми завжди з радістю даємо на них відповіді - адже бачимо в них наших майбутніх співробітників - фахівців, які будуть втілювати в життя всі наші розробки для підвищення ефективності діяльності нашого відомства і державної служби в цілому. На сьогоднішній в структурі Головного територіального управління юстиції Одеської області 50% співробітників є випускниками Одеської юридичної академії та я хочу сказати, що це висококваліфіковані співробітники, які на відмінно справляються зі своїми професійними обов'язками, що говорить про виключно високий рівень їхньої освіти, а значить і про ефективної організації навчального процесу в даному університеті.

Питання: А скажіть, хто виступив ініціатором даного двостороннього співробітництва і чому була обрана саме Одеська юридична академія?

- Співпраця нашого відомства з цим вузом триває вже протягом багатьох років і почалося ще задовго до мого приходу на посаду начальника Головного територіального управління юстиції Одеської області. Рішення про співпрацю було обопільним і є взаємовигідним - Одеська юридична академія готує для нас висококваліфіковані кадри, ми всіляко їй в цьому допомагаємо. Чому саме цей вуз - я вже частково відповів в минулому питанні - в Національному університеті «Одеська юридична академія» дуже високий рівень освіти, до того ж і керівництво, і професорсько-викладацький склад - відкриті до співпраці, більше того, сам вуз часто виступає ініціатором багатьох надалі успішних освітніх проектів. Важлива і матеріально-технічна база, яка без перебільшення може вважатися кращою не тільки на півдні України, а й у всій країні. І нам завжди з радістю надають базу для проведення дуже багатьох наших освітніх заходів не тільки для своїх студентів, а й для школярів, зокрема на базі Одеської юридичної академії ми проводимо наш щорічний регіональний турнір з правознавства серед школярів під назвою «Майбутній юрист».

Питання: А які ще проекти ввірене Вами відомство реалізовує спільно з Одеською юридичною академією?

- В рамках підписаного Меморандуму про співпрацю на базі Юридичної академії був відкритий методичний кабінет Інституту права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України. Завдяки цьому на базі університет а проходять курси підвищення кваліфікації нотаріусів, реєстраторів, працівників державних нотаріальних архівів і судових експертів. Раніше такі курси проходили тільки в Києві, відкриваючи їх в Одесі, ми в основному розраховували на південний регіон, щоб жителям Одеської, Херсонської, Миколаївської областей не потрібно було їхати в столицю, щоб вони могли трохи заощадити на проїзді, на проживанні. Але наш перший і всі наступні набори перевершили всі наші очікування - приїхали фахівці з усієї України. Курси проходять дійсно на дуже високому рівні, вся необхідна теорія і максимум практичних знань, крім того, всім іногороднім для проживання надається гуртожиток в безпосередній близькості до місця навчання, ціни дуже демократичні. Слухачі наших курсів завжди дуже приємно здивовані нашою одеською гостинністю, вони діляться враженнями зі своїми колегами, а тому з кожним новим набором з'являється все більше бажаючих пройти підвищення кваліфікації не в Києві, а в Одесі на базі Одеської юридичної академії. Ще один наш спільний з Одеською юридичною академією проект - це курси підготовки приватних виконавців. Свого часу Юракадемія стала першим закладом вищої освіти, де були відкриті такі курси і на сьогоднішній день залишається єдиним вузом, в якому проведений вже 4-й випуск слухачів.

Питання: Повернемося до теми залучення молодих фахівців до роботи на державній службі. Існує думка, що зараз на державній службі спостерігається велика плинність кадрів. Випускники вузів, пару років пропрацювавши на держслужбі і напрацювавши необхідний досвід / стаж, йдуть в приватну практику. Говорячи відверто, йдуть щоб поліпшити своє матеріальне становище - ні для кого не секрет, що рівень заробітної плати в приватному секторі набагато вище, ніж на державній службі? Чи спостерігається така тенденція у Вашому відомстві і які Ваші дії для того, щоб мотивувати молодь працювати на держслужбі?

- Не буду приховувати, такі випадки дійсно є. Справа в тому, що до нас приходять влаштовуватися на роботу молоді люди, які приїхали до Одеси з інших міст і областей нашої країни - я вже говорив, про те, що половина наших співробітників - це випускники Одеської Юракадемії, а в цьому вузі, як відомо , вчаться хлопці з усіх регіонів України. І якщо під час навчання вони жили в студентських гуртожитках, то зараз їм необхідно знімати квартиру, а це чималі витрати. Ми зараз активно працюємо в напрямку підвищення заробітної плати нашим співробітникам, щоб у нас була можливість фінансово мотивувати їх і заохочувати за хороші результати роботи. Також ми намагаємося створювати різні нематеріальні стимули -ось хоча б навіть робимо ремонт в будівлі нашого управління, щоб усім співробітникам було комфортно, було приємно тут знаходитися, створюємо довірчу обстановку в колективі, організовуємо спільний відпочинок наших співробітників в період відпусток, у нас створена профспілка, який надає матеріальну допомогу на лікування і в разі наявності у співробітника складне матеріальне становище. Надалі ми будемо розширювати наш соціальний пакет і домагатися збільшення заробітної плати для наших співробітників, щоб вони були зацікавлені розвиватися і працювати на благо нашої держави.

Питання: Так, значить молоді люди отримали вищу освіту, пройшли стажування у Вашому відомстві - вже точно знають, в якій сфері хочуть працювати, залишилося тільки працевлаштуватися за обраною спеціальністю. Де саме можна дізнатися про відкриті вакансії і про те, як проходить сам конкурс на заміщення вакантних посад?

- Інформація про всі відкриті на даний момент вакансії є на нашому офіційному сайті. Перелік посад, на заміщення яких проводиться конкурс, порядок проведення конкурсу, склад конкурсної комісії, інформація про атестацію, яка підтверджує вільне володіння державною мовою - все це докладно викладено на порталі «Вакансії», на який можна перейти з головної сторінки сайту. В описі конкретної посади детально описані посадові обов'язки, відомості про оплату праці, відповідність кваліфікаційним вимогам, перелік необхідних документів, а також інформація про місце і час проведення конкурсу. На тому ж порталі розміщена інформація щодо переможців вже відбулися конкурсів. І я раджу всім, хто зараз навчається на останніх курсах університетів, моніторити цей портал, збирати необхідні документи, готується з питань, повторювати законодавство, щоб після отримання диплома пройти найближчий конкурс і зайняти бажану посаду на державній службі.

Новини університету Руслан Сауляк про державну службу, співпраці з вищими навчальними закладами та перспективи для молодих фахівців