НОВИНИ
УНІВЕРСИТЕТУ

 

Боротьба з коронавірусом і проведення заходів, що перешкоджають його поширенню, - одна з головних сьогодні тем, що займає розуми людей всього світу і привертає увагу наших громадян. Головна інтрига розвивається навколо того, які протидіючі вірусу заходи вживаються на всіх рівнях - від державного до локального.

Один з найважливіших обмежувальних заходів - карантинний режим, який введений в навчальних закладах нашої країни. Відповідальний секретар Приймальної комісії Національного університету «Одеська юридична академія», кандидат юридичних наук, доцент, голова Апарату Президента Національного університету «Одеська юридична академія» Валентин Федоров дає експертну оцінку цих подій.

Валентин Андрійович, як ви оцінюєте політику держави щодо захисту населення від загрози поширення коронавірусу, і які циркуляри університет отримує в зв'язку з цим?

Наша держава, на жаль, так само не готова до вірусної атаки, як до будь-якої іншої техногенної або природної катастрофи або до землетрусу. Всі вже звикли до того, що порятунок наших громадян в їх власних руках. Приклад з відсутністю коронавірусних тестів свідчить про це яскравіше тисячі слів. Ті карантинні заходи, які вживаються державою, - ми як вуз випробували їх на собі. Сергій Васильович Ківалов, Президент нашого вузу, передбачив цей момент, тому ми безболісно перейшли на дистанційну систему навчання - ми були до цього готові, у нас давно, відповідно до світової практики, розроблена подібна програма, і зараз вона ефективно, без жодних збоїв, реалізується в нашому вузі.

Ще один момент - 90% наших студентів - іногородні, і в силу різних обставин воліють залишитися в Одесі, проживати в наших гуртожитках. Президент нашого університету прийняв рішення, що всі студенти, які залишаються в нашому місті, - для них буде повністю забезпечений режим безпеки, режим карантинних норм.

Більш того, найголовнішим кроком було, напевно, те, що ми - першими, якщо не в Україні, то в області вже точно, - закупили тест-системи. Кожен з наших вузів - Міжнародний державний університет і Одеська юридична академія - закупили по 5 тисяч вірус-тестів, щоб при необхідності можна було продіагностувати стан членів нашого колективу. А вже з середи буде запущений волонтерський проект МДУ, ініційований Почесним громадянином міста Одеси та Одеської області Сергієм Васильовичем Ківаловим, з безкоштовного тестування одеситів. Буде створено спеціально обладнаний мобільний пункт з тестування наших громадян на коронавірус.

На Ваш погляд, карантинні заходи, які запровадив уряд, триватимуть довше, ніж до 3 квітня?

Безумовно. Адже Україна - не Китай. Я - не провидець, але вважаю, що термін карантину буде продовжений не менш, ніж до середини літа. Ми відразу вжили всіх заходів, розрахували так наші навчальні плани, щоб студенти, по-перше, не відчули на собі якісь нюанси недонавчання, недоотримання знань, а по-друге, передбачили здачу сесії в такому ж дистанційному режимі, щоб забезпечити нашим студентам перехід на наступний курс або випуск.

Чи правильно я розумію, що на час карантину зберігається виплата зарплат викладачам, які будуть здійснювати режим навчання дистанційно, що не комунікують зі студентами в аудиторіях?

Це питання нашим керівництвом першим був внесений до порядку денного на Вченій раді. Зрозуміло ж, що людям потрібно фінансово забезпечувати себе і близьких, тому було прийнято рішення, що всім буде збережена заробітна плата. Більш того, впроваджена спеціальна система контролю, журнали обліку, щоб будь-яка перевірка могла підтвердити, що навчальний процес здійснюється в повній мірі в злагоді з навчальними планами.

А чи може університет розраховувати на додаткову, перш за все, фінансову допомогу з боку Міністерства освіти, наприклад, з огляду на таку оперативну реакцію вузу на ці обставини?

 Не думаю. Ми звикли в усьому розраховувати на власні сили, починаючи з розвитку інфраструктури, у якому не вкладено жодної копійки бюджетних коштів, а тільки ті гроші, які заробляв вуз. Так і зараз, все, що було закуплено - це тільки за рахунок тих коштів, які надходять за рахунок контрактного навчання студентами Міжнародного гуманітарного університету та Юракадемії. А це, крім 10 000 тест-систем, - більше 500 літрів антисептичного засобу, рукавички, маски, які, до речі, відшиваются на базі нашого ПТУ сфери послуг - понад 500 масок в день. Але ж нам довелося повоювати, щоб зберегти ці осередки професійної освіти в нашій структурі. Сьогодні вуз субсидує ці структури, і близько 60% студентів, які отримують там профпідготовку - це діти з малозабезпечених сімей, сироти, ті, хто не має поки можливості отримати вищу освіту. Ми даємо їм можливість отримати дефіцитні робочі спеціальності, які незабаром дозволять їм успішно себе забезпечити.

Валентин Андрійович, скажіть, наскільки студенти усвідомлюють небезпеку коронавірусу, і як викладачі та студенти адаптуються до нових реалій?

Цей процес відбувається досить успішно, завдяки тому, що у нас згуртований викладацький колектив та хороша студентська самоорганізація. Більш того, у нас на сайті, в соціальних мережах, чат-ботах, а також в інформаційних листках поширюється інформація про те, як слід діяти в умовах, що склалися. Для тих, хто залишився в гуртожитках, повторюся, забезпечені всі необхідні карантинні заходи.

Нещодавно пройшов флешмоб студентів одного з одеських вузів, які висміювали відсутність гарячої води в гуртожитках свого університету. У зв'язку з цим пригадується, як буквально рік тому в вашому вузі була повністю реформована система опалення, впроваджена система альтернативного енергозабезпечення, завдяки чому студенти в гуртожитках забезпечені безперебійною подачею гарячої води.

Так, на щастя, нашим студентам не доведеться влаштовувати подібні флешмоби. Наш проект «Зелений університет», який було розпочато з гуртожитків, а зараз вже впроваджується в адміністративних корпусах і будівлях, де відбувається навчальний процес, - сьогодні вже взято за зразок одеською владою і Євросоюзом. Фактично ця програма також допомагає в боротьбі з коронавірусом, оскільки дає можливість дотримуватися санітарного режиму в гуртожитках. Адже якісна гігієна забезпечує 50% успіху в боротьбі з будь-якою інфекцією.

За Вашою оцінкою, наскільки ефективні дії уряду в боротьбі з коронавірусом? Як Ви оцінюєте дії Одеської міської влади?

На мою думку, цієї ефективності просто немає. Судіть самі: серйозна ситуація, глобальна катастрофа, а у населення немає можливості придбати ті маски, які ще зовсім недавно коштували 1-2 гривні. Сьогодні їх насилу можна придбати по 25 гривень. При цьому деякі комунальні, що належать місту підприємства, взагалі встановили ціну 60 гривень, через що нещодавно розгорівся цілий скандал. Антисептик, який коштує 200 грн, сьогодні продається по 800! Де тут місцева влада, і де державна система регулювання ціноутворення? Я не кажу, що бізнесмен не повинен заробити, але ж не можна ж так безбожно наживатися на людях, для яких гостро стоїть питання про виживання! Держава повинна була взяти на себе врегулювання цього балансу.

А ціни на авіаквитки, які зросли до комічних масштабів? Держава повинна бути гарантом повернення своїх громадян, а по факту вони ще повинні платити абсолютно божевільні гроші!

Міська влада називає непомірну ціну, по якій закуповує тести, в той час, як ми придбали по 10,6 доларів - 316 гривень, якщо бути точними. І це з усіма націнками, а ціна закупівлі - взагалі 5 доларів.

Крім того, щоб забезпечити своїх співробітників у разі потреби, ми придбали 2 апарати ШВЛ - в місті їх абсолютно недостатня кількість. Сьогодні ці апарати штучного вентилювання легенів взяті на баланс медичною базою нашого університету. Більш того, Сергій Васильович Ківалов висунув ініціативу, що студенти нашого Одеського медичного інституту Міжнародного гуманітарного університету в якості волонтерів готові виходити в клініки і надавати безкоштовну допомогу хворим в разі потреби. І, як я вже говорив, ми створюємо пункт, де будуть тестувати стан наших людей, забезпечуючи їх за наш рахунок всією необхідною атрибутикою і комплексом заходів захисту відповідно до протоколу, введеним Міжнародною асоціацією охорони здоров'я.

Валентин Андрійович, у нас в країні відбуваються дивовижні події, починаючи від інцидентів в Нових Санжарах, і закінчуючи тією панікою, що можна спостерігати сьогодні з приводу громадського транспорту - люди кидають каміння у вікна тролейбусів, лягають на трамвайні рейки. Як ви це прокоментуєте?

З приводу Нових Санжар згадується чиєсь влучний вислів: «здорові люди приїхали в хвору країну». Ці непрості часи - як лакмусовий папірець, що показує всі приховані недуги нашого соціуму. Судіть самі: хтось наживається, хтось сходить з розуму, сіючи паніку, хтось навпаки, відмовляється дотримуватися заходів безпеки. У нас немає командної гри. Подивіться, як розвивалися події в Китаї: абсолютно спорожнілі вулиці, безлюдні міста, всі чітко дотримувалися правил карантину, кожен діяв так, як йому наказано, допомагали один одному, в результаті - у них більше не фіксується нових випадків захворювання.

Наша держава самоусунулася: де встановлений рівень цін, вище яких не можна, де пункти безкоштовної допомоги населенню? Де наші підприємці, нарешті, де новообрані депутати ?? Де народні депутати, які повинні були, що називається, ще вчора створити штаб оперативного реагування та надання допомоги населенню, вкладаючи власні кошти і домагаючись допомоги з бюджету? Все тільки один на одного кивають, мовляв, всі тільки критикують, а ніхто нічого не робить. Але ось ми - робимо! Президент наших вузів Сергій Васильович Ківалов - почесний громадянин міста і області; як кожна нормальна розсудлива людина, він в першу чергу подбав про свій колектив. Потім став розширювати сферу охоплення - той же Будинок милосердя в Свято-Архангело-Михайлівському монастирі повністю масками забезпечуємо, ряд інших заходів приймаємо: забезпечити людей безкоштовними тестами, в разі необхідності забезпечимо ще ряд інших медичних послуг за рахунок того, що у нас є медичний університет , є ресурси, але повторюся - це не копійки! Необхідно вкласти мільйонні кошти для того, щоб просто обладнати лабораторію. Але ми ж це робимо! Ми йдемо на це для того, щоб просто допомогти людям, виконати свій громадянський обов'язок.

Валентин, на тлі подій навколо коронавірусу ми спостерігаємо і економічні наслідки: падіння курсу національної валюти, недоотримання бюджетних коштів за підсумками 1 кварталу, перспективи теж невтішні. На Ваш погляд - чи вдасться подолати Коронавірусну проблематику в нашій країні, вийти з кризи, і які дії необхідно зробити, щоб не допустити італійського сценарію?

У нас і так економіка переживає не кращі часи. А зараз, крім економічного колапсу, нам загрожує ще громадський колапс. Напевно, для подолання ситуації, необхідно збирати якийсь антикризовий штаб, куди запрошувати професіоналів, - не знаю, може, воно десь і відбувається, але в публічній площині ми цього не бачимо. Враження, що в країні існує 5-7 штабів, які видають якісь конфліктні меседжі по відношенню один до одного, наприклад, давайте закриємо кордони. Ну добре, ми закриємо кордони, що далі? Давайте зупинимо транспорт. Зупинили транспорт, що далі? Ми робимо хаотичні кроки, що демонструють відсутність стратегічного мислення. Ми спостерігаємо спроби загасити пожежу склянкою води, а де згуртування рядів? Кожна область сама по собі, кожне місто саме по собі. Є анекдот, як наші рибалки, коли немає улову, збираються і вирішують, хто винен, а японські рибалки просто беруть човен і йдуть в море. Так і ми, поки що чуємо одні розмови, а в одеських лікарнях тим часом немає тестів, які б дозволили визначити реальну кількість хворих. Так, комусь, можливо, це дозволяє робити заяви, що у нас немає інфікованих коронавірусом хворих. Але ж вогнище розгорається, а один в полі не воїн. Потрібно створювати команду, вибудовувати стратегію, але цього, на жаль, поки що не видно.

Ви згадали про волонтерів, яких Міжнародний гуманітарний університет може дати одеським лікарням. Яким чином буде розвиватися цей проект, і чи є вже лікарні, готові стати партнерами?

Звичайно, це клініки, з якими ми працюємо, такі як Одрекс і ряд інших приватних клінік. Про співпрацю з державними медичними установами поки складно говорити, тому що у нас немає державної програми захисту населення. У разі необхідності - у нас понад півтори тисячі студентів-медиків: фармацевтів, лікарів-стоматологів, фахівців загальної медицини, які готові засукати рукава і допомагати населенню. І це не тільки ініціатива президента, але і ініціатива самих студентів. Більш того, у нас ще й потужний викладацький склад, хочу підкреслити - це доценти, кандидати медичних наук, доктора медичних наук - ціла армія професіоналів найвищої кваліфікації, які теж готові координувати цей процес. Тобто на сьогоднішній день ми готові простягнути руку допомоги, і готові в рамках загальної стратегії виконувати свій громадянський обов'язок. А якщо влада міста нічого не запропонує, - у нас є свій проект, який ось уже з середи, 25 березня, ми, зібравши весь спектр своїх ресурсів, будемо запускати в приватному порядку для допомоги одеситам.