НОВИНИ
УНІВЕРСИТЕТУ

 

26–27 листопада 2022 року в Національному університеті «Одеська юридична академія» відбувся сьомий всеукраїнський конкурс наукових робіт «Людський вимір права», присвячений вшануванню пам’яті Марка Пилиповича Орзіха, видатного вченого-конституціоналіста, академіка Академії правових наук України, Української академії політичних наук, Української муніципальної академії, доктора юридичних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України, автора й експерта щодо проєктів Конституцій СРСР та УРСР (1977 p., 1978 p.), Конституції України (1996 р.).

 Організаторами конкурсу виступили рідні та учні Марка Пилиповича, а також натхненні його життєвим прикладом учасники колективу кафедри конституційного права, Наукове товариство молодих вчених, аспірантів і студентів, науково-дослідна частина Національного університету «Одеська юридична академія». Переможець Конкурсу традиційно здобуває грошову премію імені М. П. Орзіха.

Конкурс проводився у два етапи. На перший етап було подано близько 20 наукових робіт студентів та аспірантів із різних закладів вищої освіти. За результатами першого етапу конкурсною комісією було відібрано шість найкращих письмових робіт, а їхніх авторів запрошено здійснити прилюдний захист і презентувати ключові ідеї їхніх наукових праць у дистанційному форматі (з урахуванням обмежень воєнного стану).

Конкурсна програма складалась з таких доповідей:

Полюх Романа Володимирівна, Нос Юлія Степанівна, студентки 4-го курсу юридичного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка, з доповіддю «Особливості реалізації місцевого самоврядування в умовах правового режиму воєнного стану».

Куприч Діана, студентка 1-го курсу магістратури факультету судового та міжнародного права Національного університету «Одеська юридична академія», з доповіддю «Rule of Law: Approaches to the Understanding of the Principle».

Шевчук Олександр Вікторович, студент 2-го курсу юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, з доповіддю «Особисті немайнові права: правовий аспект воєнного стану».

Трень Тетяна Олександрівна, курсант 4-го курсу Навчально-наукового інституту права та підготовки фахівців для підрозділів Національної поліції Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, з доповіддю «Законодавчий конституційний процес в Україні як важлива складова предмету теорії конституціоналізму».

Негара Олена Віталіївна, аспірантка 1-го року навчання кафедри адміністративного та фінансового права Національного університету «Одеська юридична академія», з доповіддю «Асистемність надавачів публічних послуг як квазіфункціонерів публічного сектору: конституційно-правовий аспект».

Костюніна Анастасія Сергіївна, студентка 1-го курсу юридичного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка, з доповіддю «Проблема расової дискримінації в Україні та окремі шляхи її розв’язання».

Обрання переможця Конкурсу було складним завданням для конкурсної комісії, до складу якої входили суддя Верховного Суду, к.ю.н., доцент Альберт Анатолійович Єзеров, завідувач кафедри конституційного права, адвокат, член науково-консультативної ради Конституційного Суду України, к.ю.н., доцент Дмитро Сергійович Терлецький, професор кафедри конституційного права, член науково-консультативної ради Конституційного Суду України, заслужений юрист України, д.ю.н., професор Мар’яна Володимирівна Афанасьєва, доцент кафедри цивільного права, приватний нотаріус, к.ю.н., доцент Юрій Геннадійович Орзіх, асистент кафедри конституційного права, к.ю.н. Юрій Дмитрович Батан.

Оцінювання виступів здійснювалось за п’ятибальною шкалою за такими критеріями, як актуальність, досягнення мети роботи, оригінальність та самостійність дослідження, доступність викладення матеріалу, обґрунтування висновків роботи та їхнє практичне значення, ораторське мистецтво, якість та творчий характер презентації, відповідність тематиці конкурсу та посилання на спадщину М. П. Орзіха, відповіді на запитання, дотримання регламенту доповіді та запитання іншим учасникам.

Усіма учасниками представлено оригінальні, самостійні дослідження, висновки та рекомендації за якими спрямовані на покращення правової культури, законодавчого регулювання й узагальнення теоретичних знань.

У результаті підбиття підсумків було визначено переможну роботу, авторами якої стали Романа Полюх і Юлія Нос. У своїй роботі вони зауважували, що «кадрові повноваження навіть під час воєнного стану мають бути контрольовані з боку органів державної влади та представників громадськості», «питання діяльності військових адміністрацій та паралельно місцевого самоврядування в майбутньому потребує законодавчого вдосконалення у питання несуперечності здійснення цими органами свої повноважень». У роботі зроблено припущення про те, що «децентралізація займає визначне становище в управлінні державою, а її успіхи принесли свої результати під час запровадження воєнного стану в Україні», а також висновок про те, що «в умовах воєнного стану сільські, селищні, міські голови та голови районних та обласних рад не можуть просто так піти у відставку, депутати не можуть скласти свої повноваження на знак протесту дій окупантів. Натомість представники органів місцевого самоврядування повинні зробити все необхідне, щоб забезпечити виконання своїх повноважень та передбачених законом обов’язків там, де це можливо». Авторки переконані, що «з початком повномасштабного вторгнення перед органами місцевого самоврядування постало багато проблем та викликів, які у мирний час не існували. Зокрема, на звільнених від загарбників територіях – це відновлення місцевої влади, у громадах, які не зазнали окупації, – прийом та розміщення внутрішньо переміщених осіб, на окупованих територіях – це можливості виконання своїх повноважень. Можемо констатувати той факт, що органи місцевого самоврядування змогли вжити всіх можливих заходів, щоб гідно виконувати свої обов’язки в таких надважких умовах».

Вітаємо переможців! Дякуємо усім учасникам за активну участь та бажаємо успіхів та нових досягнень!

Переглянути відеозапис та відеоогляд конкурсу можна за посиланням https://www.youtube.com/playlist?list=PLy91MbBJas4G0kvwMH5HkyfyVLrnr_cK6