НОВИНИ
УНІВЕРСИТЕТУ

 

Інституційний підхід до криміналізації/декриміналізації розглядає різні фактори, які сприяють створенню та застосуванню кримінальних норм у різних суспільствах. Сильні демократії, як правило, мають нижчий рівень злочинності, ніж авторитарні суспільства. Це пояснюється тим, що в сильних демократіях, як правило, вищий рівень поваги до верховенства права, що означає більшу прихильність до правових норм і процедур.

Створення кримінальних норм також залежить від ефективності управління в суспільстві. Ефективне врядування характеризується справедливою та неупередженою правовою системою, забезпеченням базових потреб та захистом громадянських прав. Коли управління є неефективним, це може призвести до створення кримінальних норм, які є несправедливими або непропорційно суворими.

Майбутнє технологій штучного інтелекту в криміналізації - тема, що викликає все більший інтерес. Хоча технології штучного інтелекту можуть підвищити ефективність і точність систем кримінального правосуддя, існують також побоювання щодо потенціалу упередженості та дискримінації. Тому важливо враховувати етичні наслідки застосування технологій штучного інтелекту в криміналізації.
Електронне маркування та спостереження, яке часто називають "наглядом Великого брата", є ще однією суперечливою темою, пов'язаною з криміналізацією. Хоча ці технології можуть допомогти в моніторингу та відстеженні правопорушників, вони також викликають занепокоєння щодо недоторканності приватного життя та громадянських свобод.

Іншим важливим фактором у створенні кримінальних норм є право окупації та право (чи не право) територій, які не перебувають під ефективним контролем уряду. Це закони і норми, які регулюють специфічні умови розвитку і правові режими, що формуються, і так зване неправове право, як, наприклад, на Північному Кіпрі, в Косово, Придністров'ї тощо. Війна в Україні породила величезну кількість проблем у сфері криміналізації та кримінальної політики, яка частково залежить від вищезгаданих режимів.

Нарешті, важливо розглянути злочини комунізму та фашистського імперського мислення в сучасних суспільствах. Вивчаючи історичні та соціальні контексти, в яких виникли ці ідеології, ми можемо краще зрозуміти фактори, що сприяють створенню та застосуванню кримінальних норм у тоталітарних суспільствах.

Як представник Одеської юридичної школи, професор кафедри кримінального права, В'ячеслав Туляков мав честь ініціювати та взяти участь в обговоренні цих важливих питань зі студентами та співробітниками Університету Кастилії Ла Манча Сьюдад Реал (UCLM). UCLM має одну з провідних академічних шкіл, посідаючи 18 місце в рейтингу QS та 23 місце в рейтингу Times Higher Education у світі.