УНІВЕРСИТЕТУ

Європейська Асоціація студентів-правників ELSA спільно з факультетом міжнародно-правових відносин Національного університету «Одеська юридична академія» вже не вперше проводять в стінах ЗВО студентські дебати на різну правову тематику. Цього разу обговорення були присвячені захисту прав жінок - однієї з найбільш актуальних тем світової спільноти.

Відзначимо, що в даний момент ELSA є найбільшою організацією для студентів-юристів, що об'єднала близько 30 000 осіб з 220 університетів 40 країн Європи. На європейському рівні з 2000 року ELSA має Консультативний статус при Раді Європи.

«Наші заходи спрямовані на поліпшення двостороннього співробітництва як з боку студентів, так з боку викладачів. Вони проходять за підтримки президента нашого університету Сергія Васильовича Ківалова та за підтримки всього керівництва Апарату президента. Ми завжди намагаємося привчати, долучати також адвокатів, представників судів і різних гілок влади, щоб цей діалог був максимально ефективним і результативним. Наша мета - дати студентам можливість спробувати себе на практиці, реалізувати якісь свої напрацювання, спробувати себе в якості експертів - юристів, адвокатів, суддів».

- розповідає головний спеціаліст УГР Південного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції України, кандидат юридичних наук, доцент Тетяна Федорова.

До складу колегії суддів увійшли експерти в області захисту прав людини, провідні юристи, адвокати, представники професорського складу Національного університету «Одеська юридична академія» та Міжнародного гуманітарного університету.

«Готуючись до таких заходів, студенти дізнаються різні правові системи, знайомляться з їх правовими традиціями і мають можливість висловити свою правову позицію, свою точку зору. Такі заходи дуже важливі для майбутніх юристів-практиків, тому що дозволяють практикувати свої теоретичні знання і вчитися висловлювати свою думку».

- зазначила член президії, директор Інституту права, економіки та міжнародних відносин Міжнародного гуманітарного університету Яна Тицька.

Участь в подібних заходах дозволяє студентам долучитися до майбутньої професії, набути навичок публічних виступів, навчитися відстоювати ту чи іншу точку зору.

«Як адвокат-практик хочу відзначити, що саме такі судові дебати дають відмінний досвід, який в майбутньому допомагає займатися юридичною діяльністю. Це прекрасно, що наш ЗВО організовує такі заходи і піклується про те, щоб студенти ставали професіоналами і застосовували наукові знання в практиці. Студенти Національного університету «Одеська юридична академія», які приходять до нас на стажування, завжди дуже підготовлені. Вони не тільки теоретично володіють інформацією, а й мають практичні знання, а це дуже важливо для гарного фахівця».

- зазначила адвокат, старший партнер адвокатського об'єднання «Марков і партнери» Анастасія Хижняк.

Правові дебати являють собою командну гру. Згідно з жеребкуванням, учасники команд займають позицію «за» або «проти» того чи іншого рішення, винесеного на обговорення. Вони повинні аргументувати свою точку зору, дотримуючись певних правил, згідно з якими і оцінюється їх виступ. Критерії дуже суворі, враховується і інформативність, і креативність мислення, і швидкість відповіді.

«Я довгий час займаюся проблемами жінок, і ці дебати були першим, що я планувала організувати в якості віце-президента ELSA Odesa. Були обрані проблеми, які є особливо актуальними як для України, так і для Європейського союзу: регулювання права на аборт, сурогатне материнство і дискримінація в трудовому законодавстві».

- розповідає віце-президент ELSA Odesa Анна Трушкина.

«Я вже не вперше беру участь в дебатах. Це розвиває, в першу чергу, мовний апарат, можливість правильно говорити, розповідати, практикувати ораторське мистецтво і доводити свою позицію незалежно від того, згодні ви з цим чи ні. Нам дісталася дуже важлива тема, яка стосується недавньої ухвали Конституційного суду Польщі про заборону операцій з переривання вагітності, за винятком випадків, коли це стосується зґвалтувань і безпосередньо загрози здоров'ю та життю жінки. Всі інші соціальні причини, такі як банально неможливість економічно утримувати цю дитину, просто відкидаються ».

- поділилася учасниця дебатів Тетяна.

Починаючи з 20-го століття, ставлення до жінки в суспільстві стало істотно змінюватися. Сьогодні жінки грають важливу роль у багатьох сферах життя, в тому числі і управлінні державою.

«Склалася дуже складна ситуація з становищем жінки в суспільстві. Історична практика показує, що жінка повинна бути з сім'єю, з дітьми, займатися побутовою сферою, але ми сьогодні бачимо, що жінка може внести дуже важливий внесок і в суспільстві, і в політичній сфері, і в соціальній, тому цьому питанню потрібно приділяти увагу, говорити про це, і говорити в першу чергу в наукових колах, починаючи з молоді, студентства».

- зазначила викладач кафедри міжнародного та європейського права НУ «ОЮА», доцент Мальвіна Грушко.

Участь в правових дебатах дає можливість учасникам процесу відчути переваги такого способу обговорення гострих питань, а також дозволяє розширити юридичні навички студентів.

«Саме під час таких заходів студенти мають можливість не тільки зрозуміти, як в цілому проходять судові дебати, а й убачити себе в ролі певної актуальної проблеми, визначити, чи підходить їм така форма практики, чи хочуть вони займатися цим напрямком. Студенти вчаться правильно обґрунтовувати свою думку, бачать контраргументи, можуть тренувати свої здібності давати аргументовані відповіді на висловлювання іншої людини».

- зазначила студентка 4-го курсу факультету міжнародно-правових відносин, президент організації ELSA Odessa Марія Грабарчук.

За результатами дебатів команди-переможців отримали сертифікати про участь в грі. Також кращі учасники були відзначені спеціальними призами.