УНІВЕРСИТЕТУ

2 грудня 2020 року студенти Національного університету «Одеська юридична академія» та юридичного факультету університету Граца відвідали онлайн-зустріч в рамках презентації Європейського щорічника з прав людини, в якому, з нагоди презентації книги, суддя Лінос-Олександр Сіціліанос виступив на тему "Європейська конвенція з прав людини на 70 річчя".

Доповідачами були:

Лінос-Олександр Сіціліанос, суддя, колишній президент ЄСПЛ.

Крістоф Беземек, професор, декан юридичного факультету Університету Карла і Франца в Граці.

Герд Оберлейтнер, професор, керівник Інституту міжнародного права та міжнародних відносин Університету Граца, директор Європейського навчально-дослідного центру з прав людини та демократії Університету Граца.

Вольфганг Бенедек, заслужений професор міжнародного права з акцентом на правах людини.

Ліза Хешль, автор книги Європейський щорічник з прав людини.

Ліза Хешль розповіла, що Європейський щорічник з прав людини 2020 року пояснює та контекстує ключові події у галузі прав людини за минулий рік. Завдяки спеціальним розділам, присвяченим трьом основним організаціям, що забезпечують права людини в Європі (ЄС, Рада Європи та ОБСЄ). Оскільки у 2019 році відзначалося 30-річчя Конвенції про права дитини, спеціальний розділ Щорічника у 2020 році буде присвячений розробкам щодо захисту прав дитини в Європі та за її межами. Щорічник редагують представники трьох основних австрійських дослідницьких та навчальних закладів з прав людини - Європейського навчально-дослідного центру з прав людини та демократії Університету Граца, Австрійського інституту прав людини Університету Зальцбурга та Людвіга, Глобальний кампус прав людини (Венеція).

Впродовж лекції були обговорено значимість Європейської конвенції з прав людини. Суддя Лінос-Олександр Сіціліанос наголосив на такій проблемі як ефективний захист прав людини. Розповів, про два виміри захисту прав людини - інституційний та нормативний, про право на індивідуальну заявку, котра, безсумнівно, є найважливішим інституційним елементом, що пояснює динамічний розвиток Конвенції. Та дійшов висновку, що параметри, котрі пояснюють унікальний характер та динаміку Європейської конвенції на інституційному рівні: безумовне право індивідуальної заяви; постійний характер Суду; постійне пристосування методів роботи Суду; діалоги з національними органами влади; а на нормативному рівні: проникнення Конвенції в усі галузі внутрішнього права; еволюційна інтерпретація, яка гарантує сучасність тексту; гармонізація стандартів прав людини на загальноєвропейському рівні та поступове створення європейської правової ідентичності. Поточні обставини, з якими стикаються Європа та навіть світ, є складними. Однак Лінос-Олександр Сіціліанос вірить, що Суд створив необхідні умови та рамки, що дозволяють йому протистояти ці виклики з рішучістю та розсудливістю.

Наприкінці сесії учасники мали можливість поставити питання доповідачам.