НОВИНИ
УНІВЕРСИТЕТУ

 

Вибір навчального закладу - завдання не менш відповідальне, ніж вибір самої професії. Але не менш важливо обрати факультет і визначитися з майбутньою спеціальністю, яка відповідає всім сподіванням і вимогам абітурієнта. Галина Чанишева – декан соціально-правового факультету, провідний український вчений в галузі трудового права і права соціального забезпечення, член-кореспондент Національної академії правових наук України, заслужений діяч науки і техніки України, доктор юридичних наук, професор, відповість на основні запитання.

- Галино Іванівно, який шлях пройшли Ви, щоб стати деканом соціально-правового факультету?

- Я мріяла стати юристом ще зі школи і знайома була з юридичною професією, оскільки моя мама була юристом. Вона працювала слідчим у прокуратурі, а потім багато років - адвокатом, завідуючою юридичної консультації. Тому сумнівів у виборі професії у мене не було. Я вступила на юридичний факультет Одеського державного університету імені І.І. Мечникова і закінчила його з відзнакою. Ще студенткою 3 курсу захопилася наукою, брала участь в наукових конференціях, працювала в науковому студентському товаристві. Після закінчення університету вступила до аспірантури денної форми навчання, закінчила її, захистила кандидатську дисертацію, а згодом і докторську дисертацію.

- Якими якостями повинен володіти претендент на право називатися студентом соціально-правового факультету?

- Я думаю, що найважливіша якість - це бажання вчитися. Без знань неможливо стати хорошим юристом або менеджером. На соціально-правовому факультеті створені всі умови і можливості стати професіоналом своєї справи. Наш Університет - це сучасний європейський вуз, а наш факультет - один з кращих факультетів Університету.

- Чи завжди абітурієнти, які обрали СПФ, мають конкретне уявлення про те, ким і де вони будуть працювати в майбутньому?

- Ми намагаємося надати абітурієнтам максимум, що цікавить їх. Зустрічаючись на днях відкритих дверей, під час відвідування шкіл, виступаючи в засобах масової інформації, ми розповідаємо про перспективи, які у них є, про можливості працевлаштування. Наприклад, абітурієнт мріє в майбутньому стати суддею, прокурором, адвокатом або менеджером у великій компанії, закінчивши наш факультет. Отримавши ґрунтовні знання, він зможе реалізувати свою мрію.

- У чому, на Вашу думку, переваги навчання на соціально-правовому факультеті?

- Навчання на нашому факультеті здійснюється за двома спеціальностями - 081-Право і 073-Менеджмент, які є затребуваними і престижними. Поступаючи на спеціальність 081-Право, абітурієнт вибирає спеціалізацію нашого факультету - «Захист прав людини». Це дуже актуальний і перспективний напрям, як в Україні, так і за кордоном, і відкриває найширші можливості працевлаштування в сфері юриспруденції. Спеціалізація «Менеджмент» також дозволяє нашим випускникам успішно працевлаштуватися за цією професією.

По-друге, навчання проводиться за освітніми програмами, які відповідають найсучаснішим європейським і міжнародним стандартам. В освітньо-професійні програми «Право» та «Менеджмент» включені всі навчальні дисципліни, які вивчають студенти в інших навчальних закладах. Але, разом з тим, в програми навчання на соціально-правовому факультеті включені такі новітні навчальні дисципліни, як «Інноваційний бізнес», «Проектний менеджмент», «IT-право», «Медичне право» та ін.

По-третє, більшість наших викладачів є практикуючими юристами та економістами. А тісний зв'язок теорії з практикою також є одним з переваг навчання на соціально-правовому факультеті. Ми регулярно проводимо конференції, засідання круглих столів, в яких беруть участь юристи-практики, провідні економісти. Для викладання професійно-орієнтованих навчальних дисциплін запрошуються фахівці, які беруть наших студентів на практику, стажування, а після закінчення Університету - і на роботу.

Наступне, студенти нашого факультету мають можливість відвідувати лекції зарубіжних вчених і практиків на іноземних мовах. Зараз такі зустрічі ми проводимо он-лайн, але думаємо і про перспективи поїздок наших студентів за кордон. У них є можливість отримувати гранти на навчання, і ми намагаємося допомогти студентам, у яких є бажання пройти стажування за кордоном або поїхати туди на навчання. Вивчення іноземних мов є пріоритетним протягом усього навчання в Університеті. Досвід показує, що юрист або менеджер зі знанням іноземної мови, а ще краще кількох мов, завжди затребуваний і реалізує себе в професії.

Нарешті, по-п'яте, студенти соціально-правового факультету проживають в кращому студентському гуртожитку в Україні, яким воно неодноразово визнавалося Міністерством освіти і науки України. Студенти проживають в гуртожитку №5, яке розташоване в самому центрі Одеси, на вулиці Толстого, 24. Там створені комфортні умови для проживання, по 2-3 людини в кімнаті, блокова система. Всі іногородні студенти стовідсотково забезпечуються гуртожитком.

- Галино Іванівно, розкажіть докладніше про практику та працевлаштування студентів соціально-правового факультету.

- Наші студенти проходять практику на 2 і 3 курсах бакалаврату і на 1 курсі магістратури. І часто, добре себе зарекомендувавши, вони вже при проходженні практики отримують запрошення на роботу.

Студенти, які навчаються за спеціальністю 081-Право, направляються на практику до органів законодавчої, виконавчої та судової влади, органів місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, до всіх правоохоронних органів (прокуратури, Національної поліції, Службу безпеки України, органи Державної фіскальної служби, органи юстиції та ін.). Підкреслю, і проходження практики, і подальше працевлаштування можливі у всіх сферах юриспруденції. Отримавши диплом юриста після закінчення Університету, наші випускники можуть працювати в усіх органах і структурах, пов'язаних зі спеціальністю.

Базовими для спеціальності 073-Менеджмент є державні установи, зокрема, Міністерство закордонних справ України, Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України, Державної фіскальної служби, департаменти обласних державних адміністрацій та місцевих рад, підприємства державної та приватної форм власності, які здійснюють і забезпечують зовнішньоекономічну діяльність (фінансові установи, підприємства море-господарського комплексу, підприємства, що представляють митно-брокерські послуги та ін.).

У нас тісні контакти з потенційними роботодавцями, які звертаються до нас з проханнями про направлення до них на роботу наших студентів і випускників. На факультеті вже кілька років функціонує Кар'єрний центр, де акумулюється вся інформація про вільні вакансії не тільки в Одесі, а й у Києві, інших містах України. І, нагадаю, на нашому факультеті викладають практикуючі юристи, які запрошують студентів для проходження практики, стажування, а тим, хто себе добре зарекомендував, пропонують в подальшому працевлаштування.

- Де сьогодні працюють випускники соціально-правового факультету?

- Наші випускники працюють в органах державної влади і місцевого самоврядування, правоохоронних органах, юридичних фірмах та компаніях, бізнес-структурах. Вони працюють суддями, прокурорами, держслужбовцями, адвокатами, нотаріусами, державними виконавцями, слідчими, юристами в великих компаніях, банківських установах, міжурядових і неурядових міжнародних організаціях.

Випускники спеціальності «Менеджмент» є фахівцями іноземних представництв бізнес-структур України всіх форм власності, транснаціональних компаній, працюють у фінансових установах, страхових і консалтингових компаніях, бізнес-структурах всіх сфер економіки України.

- Прогрес не стоїть на місці: як змінюються методи навчання і сприйняття інформації, знань?

- Сьогодні, дійсно, професійна підготовка юристів та менеджерів на соціально-правовому факультеті здійснюється на якісно новому рівні. Інноваційні технології і методи навчання супроводжують наших студентів протягом всього періоду їх навчання. Завдяки сучасним аудиторіям, спеціалізованим комп'ютерних класів, новітньому обладнанню кожен студент має доступ до мультимедійних технологій. Це дозволяє широко використовувати активні методи навчання, зокрема метод проектів, моделювання професійних ситуацій, судових процесів, ділові ігри, проведення бізнес-тренінгів і т.д. Багато уваги приділяється практичній підготовці з відвідуванням судових засідань, складанням процесуальних документів. В останні роки набуло поширення виконання тестових завдань на комп'ютерах, здача іспитів в тестовому режимі, оскільки і при вступі до магістратури, і при здачі Єдиного державного кваліфікаційного іспиту використовується саме така форма.

-Що є у Вашій роботі предметом вашої гордості?

- Напевно, це студенти соціально-правового факультету і наші випускники. Я думаю, що наші студенти більш відповідальні, дисципліновані. Вони розуміють, що без ґрунтовних знань не можна стати хорошим юристом або менеджером. Я пишаюся тим, що при урочистому врученні дипломів магістра Президентом Університету Сергієм Васильовичем Ківаловим багато з випускників нашого факультету отримують дипломи з відзнакою. І дуже приємно чути гарні відгуки про випускників соціально-правового факультету, які вже досягли серйозних успіхів у професії.

- Що входить в коло інтересів студентів, крім навчання?

- В Університеті і на факультеті створені прекрасні умови і можливості для студентів, щоб вони проявляли себе у всіх сферах: навчанні, науці, спорті, культурі, міжнародне співробітництво. Наші студенти з року в рік займають призові місця в наукових студентських конференціях в Україні та за кордоном, перемагають в універсіадах і спартакіадах. У нас навчаються майстри спорту з волейболу, гандболу, кандидати в майстри спорту з баскетболу, стрільби, інших видів спорту.

Студенти СПФ здобувають перемоги в складі команди Університету у Всеукраїнському брейн-рингу «Знавці Конституції України» на Кубок президента Університету академіка Сергія Ківалова, активно беруть участь в культурному житті Університету. Протягом декількох років команда КВН соціально-правового факультету перемагала і ставала призером в університетських конкурсах КВН. На факультеті створені танцювальний та вокальний колективи. У вільний від навчання час ми організовуємо екскурсії в Організацію Об'єднаних Націй, Європейський суд з прав людини, Міжнародної організації праці, а також по історичних та пам'ятних місцях нашої країни.

- Нарешті, як Вам довелося перебудувати роботу, дотримуючись карантинні заходи в період пандемії?

- Безумовно, пандемія COVID-19 внесла зміни в організацію навчального процесу. Керівництво Університету оперативно відреагувало, і буквально відразу після оголошення карантину була введена дистанційна форма навчання. Зимову екзаменаційну сесію студенти також здавали в режимі онлайн. Новий семестр розпочнеться 22 лютого. Я знаю, що і студенти, і викладачі хочуть скоріше повернутися в аудиторії. Тому що, як писав Антуан де Сент-Екзюпері, «найбільша розкіш на Землі - це розкіш людського спілкування».

- Великих успіхів студентам і випускникам соціально-правового факультету Національного університету «Одеська юридична академія»!