НОВИНИ
УНІВЕРСИТЕТУ

 

За планом Міністерства юстиції України та за підтримки Міністерства освіти і науки України 3 вересня в Одесі відбулася міжнародна науково-практична конференція «Проблеми і перспективи розвитку судової експертизи і криміналістики». У заході брали участь 82 фахівця з України, Вірменії, Білорусії, Болгарії та Казахстану, а ще 54 учасники приєдналися в форматі відеоконференції (на платформі Zoom).

Конференцію провели в новому приміщенні (на Дерибасівській, 11) підвідомчого Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз, в становленні якого в минулому брав участь видатний вчений-криміналіст Микола Макаренко, беззмінний завідувач (з 1914 по 1925 рр.) Одеського Кабінету науково-судової експертизи і автор фундаментального підручника з техніки розслідування злочинів. Століття по тому технології судових експертиз та криміналістики просунулися далеко вперед, зате шириться і коло нових проблемних питань. Обговорити шляхи їх вирішення і визначити нові прийоми роботи - нагальна потреба для фахівців різних країн. Для цього в Одеському НДІ судових експертиз - відмінні можливості: розвинена лабораторна база, висококласні фахівці, традиційно високий авторитет цієї установи.

Одесу вибрали місцем чергової конференції судмедекспертів, враховуючи також прецеденти успішної організації в нашому місті таких заходів. Так, у 2018 році фахівці з сімнадцяти країн провели 14-й Міжнародний конгрес «Криміналістика і судова експертологія: наука, навчання, практика» на базі Національного університету «Одеська юридична академія». Президент вишу Сергій Ківалов теж брав участь в нинішній конференції судмедекспертів, виступив з привітальним зверненням. З повною підставою він відзначив наявність в Одесі потужної когорти правознавців:

- Одеська правова школа завжди була однією з найсильніших. І ми сьогодні відзначаємо 100-річчя з дня народження першого керівника Науково-дослідного інституту судових експертиз. 100 років - це подія!

Юридична наука, юридична освіта завжди йшли в ногу з практичними організаціями. І Одеський науково-дослідний інститут судових експертиз та сьогодні тісно співпрацює з НУ «ОЮА» У нас є кафедра криміналістики, а без криміналістики, як всі знають, неможливо провести хорошу кваліфіковану експертизу. Ми протягом багатьох років співпрацюємо з Інститутом експертиз.

Сергій Ківалов також своєму виступі розповів про практичну роботу НУ «ОЮА» з метою вдосконалення експертної діяльності:

  • у 2016 році на базі НУ «ОЮА» відкрився науково-експертний центр з проведення наукових експертиз та розробки проєктів нормативних актів (органів державної влади і місцевого самоврядування), а також для правової допомоги громадянам та організаціям, включаючи супровід господарської діяльності підприємств малого і середнього бізнесу;
  • у 2018 році за договором з Одеським НДІ судових експертиз була проведена перша панельна дискусія судових експертів з актуальних питань зміни процесуального законодавства;
  • на базі НУ «ОЮА» Міністерством юстиції України був відкритий кабінет підвищення кваліфікації (як для нотаріусів, так і для судових експертів), де вже двічі проводилися курси підвищення кваліфікації судових експертів з усіх регіонів України, включаючи НДІ судових експертиз в Одесі, Львові, Дніпрі, Харкові та Києві;
  • проводяться курси підготовки приватних виконавців, нотаріусів, консультантів державних нотаріальних контор і нотаріальних архівів, помічників приватних нотаріусів, керівних працівників судово-експертних установ Міністерства юстиції України та судових експертів, які не є працівниками держустанов.

Сергій Ківалов підтвердив готовність НУ «ОЮА» реалізовувати нові подібні починання і запевнив учасників конференції:

- Ми не збираємося зупинятися на досягнутому і, я впевнений, реалізуємо ще багато спільних проєктів!

Варто зауважити, що ряди співробітників Одеського НДІ судових експертиз регулярно поповнюють молодими кадри - випускниками НУ «ОЮА». 

Директор установи впевнений, застосовувати теоретичні знання в роботі - це найкраще, що може дати виш студентам, адже вони з перших курсів можуть відчути свою професію. Цей аспект співпраці з іменитої «кузнею кадрів» відкрив в інтерв'ю директор НДІ Юрій Чердинцев:

- У нас є і практика, і після здобуття вищої освіти працевлаштування співробітників. Я, особисто, закінчив НУ «ОЮА» та отримав свою першу вищу освіту в Національному університеті «Одеська юридична академія». Ми почали систему прийняття на практику до нас студентів. Мета цього - розкриття змісту судової експертизи в практичній діяльності для майбутніх юристів.

 Таку інтеграцію навчання у виші та пізнання практичних реалій професії повністю підтримує президент НУ «ОЮА» Сергій Ківалов, який відзначив і зворотний зв'язок: Університет допомагає практичним фахівцям освоювати новації технологій і законодавства:

- Директор інституту (Одеського НДІ експертиз. - Ред.), Який закінчив наш виш, закінчив аспірантуру, знає, що таке наука, знає, що таке управління. Він гідно представляє цей інститут (...)Міністерство юстиції три роки тому і ми підписали договір. І сьогодні підвищення кваліфікації судових експертів та нотаріусів проводиться в стінах НУ «ОЮА». Тобто кожні два-три роки вони приходять до нас на навчання до нашого університету і ми даємо все нове (...) спільно працюємо і сьогодні, використовуємо детектор, який тільки у нас є. І якщо необхідно провести якусь експертизу, ми працюємо в цьому напрямку. Важливо, що ми, наша кафедра криміналістики, і НДІ судових експертиз працюють спільно.

 Успіхам співпраці НУ «ОЮА» та НДІ судових експертиз раді і в Міністерстві освіти і науки України. Це зміцнило думку міністра Шкарлета, в тому, що цей виш успішно адаптується до мінливих умов на ринку праці:

- З огляду на те, що це - провідна установа юридичної освіти не тільки в місті Одеса, а й в державі. Відрадно, що викладачі університету НУ «ОЮА» роблять ті кроки вперед, які робляться в розвитку юридичної освіти нашої держави в цілому. Завжди із задоволенням відвідую НУ «ОЮА» не тільки як установу вищої освіти, а також школу, і інші інфраструктурні об'єкти, що виникли в стінах академії. Радий усім яскравим подіям, які тут відбуваються, всілякі спортивні заходи. Це багатогранний університет, який розвивається. Я сподіваюся, що він і надалі буде радувати всю систему освіти України своїми новими звершеннями!

Важливою передумовою таких досягнень Сергій Миколайович Шкарлет вказав ділову активність президента НУ «ОЮА»:

- Із Сергієм Васильовичем у нас дуже гарна, тісна і давня співпраця, з огляду на те, що Сергій Васильович об'єднує не тільки освітній процес в установі вищої освіти, а займається і школою, що дуже важливо в рамках реформи «Нова українська школа». Це - сучасні викладацькі технології, сучасний образ учителя (...)  Багатогранний університет, багатогранний розвиток: журналістика, кібербезпека, філологія, педагогіка, в яких так потребує сьогодні «Нова українська школа».

Учасники конференції «Проблеми та перспективи розвитку судової експертизи і криміналістики», незважаючи на наявні проблеми, з оптимізмом оцінюють перспективи розвитку в Україні цієї професії. Але не забувають про її витоки: присутні схвалили ідею створення музею, що зображатиме історію становлення НДІ судових експертиз. Важливо, що це підтримують і безпосередні керівники в системі Мін'юсту України.

- Я підтримую таку ініціативу, - твердо заявив журналістам начальник територіального управління державної судової адміністрації в Одеській області Володимир Куценко, розкривши цікаві подробиці цього починання. - У керівництва давно була така ідея. У нас є вже деякі артефакти для експонатів цього музею. Ми знаємо, що у наших колег (і в Києві, і в Харкові) створені такі музеї і вони багаті на насичені експонати. Я вважаю, що це історія і нам не потрібно її забувати. Навпаки - треба цю історію пам'ятати. Сподіваюся, що це буде мати як культурне, історичне, так і наукове значення. Тому що, долучаючись до цієї теми, відвідуючи музей, люди будуть отримувати певні знання з історії зародження експертизи.

Невідомо, відіб'ють чи в такому музеї тему оплати праці співробітників, але шанування історії професії і досвіду попередників знижує ризики повторення минулих помилок. Тому заявлені учасниками конференції наміри вирішувати поточні та перспективні завдання у сфері судових експертиз та криміналістики виглядають більш вагомо, додаючи впевненості в правильності обраного шляху.