УНІВЕРСИТЕТУ

Перші випускники курсу «Польське право» на базі факультету цивільної та господарської юстиції Національного університету «Одеська юридична академія» отримали дипломи. Цей проєкт реалізується завдяки підтримці та фінансуванню міністерства вищої освіти та науки Республіки Польща.

Молоді люди вивчали основи польського права, а після закінчення курсу отримали сертифікат міжнародного рівня. Для студентів, які планують продовжити навчання у Європі, це величезний плюс: дисципліни, які вони вивчили тут, здавати повторно не доведеться.

З успішним закінченням навчання молодих людей привітали президент Національного університету «Одеська юридична академія» Сергій Васильович Ківалов, а також консул Республіки Польща в Одесі Павло Неджевецький.

Сергій Васильович відзначив якість підготовки студентів та високо оцінив роботу запрошених із Варшавського університету викладачів.

«Двадцять три студенти протягом двох років вивчали польське право. Сюди приїжджали ті викладачі, які викладають цей предмет безпосередньо у Варшавському університеті. Фахівці не лише правового факультету Варшавського університету, а й практичні працівники – заступник голови Верховного суду Республіки Польща, судді Верховного суду, професори, доктори наук, адвокати – розповідали про право Польщі, як воно застосовується, про конституційне право».

Декан факультету цивільної та господарської юстиції Денис Колодін розповів про переваги дипломів, отримані студентами курсу «Польське право».

«Найважливіше, що кожен студент отримав диплом із зазначенням кредиту. Тобто якщо у когось є бажання вступати до якогось польського вишу або до будь-яких вишів Європи, вони зможуть надати відповідний диплом для того, щоб ці кредити їм були зараховані. Таким чином, їм не потрібно буде повторно здавати цю дисципліну».

На урочистому врученні дипломів був присутній консул Республіки Польща в Одесі. Дипломат приїхав до Національного університету «Одеська юридична академія» вперше, і дебютний візит до храму науки справив на консула незабутнє враження. Виступаючи перед студентами та викладачами, Павло Неджевецький наголосив, що це перший, але не останній проєкт, який реалізується спільно з органом виконавчої влади Республіки Польща та НУ «ОЮА». Вже намічено плани про співпрацю наступного року.

«Я у вас уперше. І мені дуже подобається, так би мовити, дух академії. Я також зустрівся із Сергієм Васильовичем. Ми мали багато тем, які треба було обговорити. Ми обговорювали шляхи подальшого розвитку Школи польського права. Є бажання обох сторін продовжувати цей проєкт, він є дуже цікавим».

Курс польського права тривав два роки. За цей час студенти вивчали не лише ази юриспруденції, а й польську мову. "Мовний період" тривав шість місяців. Решту часу було відведено іноземним лекторам, які приїжджали та проводили пари для студентів НУ "ОЮА" польською мовою.

З початком пандемії групі польського права зі зрозумілих причин довелося перейти на платформу «Zoom» і продовжити навчання онлайн. Але за словами викладачів, це не вплинуло на якість навчання. Адже хто хоче, той навчатиметься в будь-яких умовах.

Керівник Центру досліджень права Східної Європи та Центральної Азії факультету права та адміністрації Варшавського інституту доктор Ярослав Турлуковський порадував новиною:

«Трьох найкращих студентів, які дуже добре освоїли польську мову і були активними, ми заберемо до Варшави на стажування, яке триватиме близько двох тижнів. Стажування пройде переважно в університеті, але ми також маємо намір показати інститути, державні структури у дії. Ледве спаде пандемія, і я сподіваюся, що ми реалізуємо цей сценарій, бо наша діяльність не припиняється. Ми уклали з Національним університетом «Одеська юридична академія» договір, який не на рік і не на два, а безстроковий».

Імена трьох щасливчиків поки що невідомі, але всі випускники без винятку вже будують плани та мріють поїхати на практику до Варшавського університету. Польське міністерство вищої освіти бере на себе всі витрати на переїзд, проживання, харчування. Таким чином, трійка найкращих випускників безплатно отримає безцінні знання та розширить свій кругозір.

Студентка факультету цивільної та господарської юстиції Тетяна Гончак ділиться своїми мріями:

«Звичайно, я б дуже хотіла поїхати, бо це досвід, це зарубіжний досвід, це перспектива. Мої очікування грандіозні, бо це – нова країна, це Варшавський університет, який вважається одним із найстаріших університетів у Польщі, і він визнається всією Європою як один із найкращих».

Мріє про польське стажування та студент факультету цивільної та господарської юстиції Олександр Полтавчук:

«Звичайно, хотів би поїхати. Чого чекаю? Навіть не знаю, адже це найкращий університет з неймовірними лекторами. Тобто інформація, яка викладається там, це досвід країни Європейського Союзу, те, куди Україна прагне вже кілька років».

Нещодавно НУ «ОЮА» відвідав суддя Верховного суду Республіки Польща Каміль Зарадкевич. У ході свого візиту почесний гість виступив перед абітурієнтами на Дні відкритих дверей, розповівши, що вищий навчальний заклад приділяє особливу увагу розвитку міжнародного співробітництва. І анонсував старт другого курсу «Польського права», який заплановано на весну наступного року. Студентів, які бажають записатися на другий потік, більш ніж достатньо.